پرش به

به انجمن طلبه ی پاسخگو خوش آمدید
امکان ارسال سوال بدون عضویت هم امکان پذیر می باشد اما با عضویت در این انجمن گفتگوی دینی از امکانات کامل این سایت بهره مند شوید ؛ در صورتی که قبلا ثبت نام کرده اید ، با وارد کردن نام کاربری و رمز عبور وارد شوید.
ورود ثبت نام
تصویر

احکام آب ها

- - - - -

  • لطفا وارد حساب کاربری خود شوید تا بتوانید پاسخ دهید
بدون پاسخ
  • کاربر عادی
  • 43 ارسال
  • دوست صمیمی
  • مدت زمان آنلاین بودن: 1d 11h 7m 42s

س:اگر قسمت پایین آب قلیلی که به طور سرازیر و بدون فشار به پایین می ریزد، با نجاست برخورد کند، آیا قسمت بالای این آب همچنان پاک باقی می ماند؟

ج:اگر سرازیری آب به گونه ای باشد که جریان از بالا به پایین بر آن صدق کند، قسمت بالای آن پاک است.

 

س: جايى که ساکن هستيم، بيشتر اوقات آب به واحد ما نمى‌رسد. مجبوريم موتور پمپ حبابى را دقيقاً سر راه لوله آب نصب کنيم، تا هرگاه آب ضعيف بود آنرا پمپاژ کند. مدتى است متوجه شدم که موتور داراى شير يکطرفه است و هربار حباب خود را پر کرده و زمانى‌ که آب را به بالا پمپاژ مى‌کند، توسط شير يکطرفه خود، آب شهر را قطع مى‌کند در اينصورت آب لوله ما کُر است يا خير؟
ج) اگر اتصال آن از آب شهرى قطع شود حکم آب کُر را ندارد مگر اينکه آب داخل لوله‌ها و منبعى که بدان متّصل است، به اندازه کُر باشد

 

س: اگر آب محلى از تانکر تأمين مى‌شود و کسى که در حال استفاده از آب است نداند که آيا مقدار آب تانکر کُر است يا نه چه حکمى دارد؟

ج: اگر به کُر بودن آن يقين داشته و شک دارد از کُر بودن افتاده باشد، بنا را بر کُر بودن بگذارد ولى اگر نمى‌دانسته کُر بوده يا نه، نمى‌تواند احکام کُر را بر آن جارى کند.

 

س:آيا در تطهير لباس متنجّس با آب کر و جارى، فشار دادن خارج آب لازم است يا با همان فشار داخل آب پاک مى شود؟

ج:فشار يا تکان دادن داخل آب، کافى است.

 

س:حکم وضو و غسل با آبى که به طور طبيعى غليظ است چيست؟ مانند آب دريايى که بر اثر وجود املاح فراوان غليظ شده است، مثل درياچه اروميه يا موارد ديگرى که غلظت بيشترى دارند.
 ج:مجرد غلظت آب به سبب وجود املاح، مانع از صدق عنوان آب مطلق بر آن نمى شود، و براى ترتّب آثار شرعى آب مطلق، صدق عنوان آن در نظر عرف کافى است.

 

س:براى پاک شدن کف پا يا کفش، راه رفتن به مقدار پانزده گام شرط است. آيا اين کار بايد بعد از زوال عين نجاست صورت بگيرد يا پانزده گام رفتن با وجود عين نجاست کافى است؟ آيا پس از آن که عين نجاست با پانزده گام از بين رفت، کف پا يا کفش پاک مى شود؟

 ج:کسى که بر اثر راه رفتن روى زمين ، کف پا يا کفش او، نجس شده است هرگاه تقريباً به قدر ده قدم روى زمين خشک و پاک راه برود، کف پا و کفش او پاک مى شود مشروط به اين که عين نجاست، زائل شود.

 

س:آيا کف پا يا ته کفش با راه رفتن روى زمين ى که آسفالت شده، پاک مى شود؟

 ج:زمين هاى آسفالت و يا آغشته به قير، پاک کننده کف پا يا ته کفش نيستند.

 

س:لباس هاى نجسى که در موقع تطهير، آب را رنگين مى کنند، چگونه پاک مى شوند؟

 ج:اگر رنگ دادن لباس باعث مضاف شدن آب نشود، لباس هاى نجس با ريختن آب بر آن ها، پاک مى شوند.

 

س:کسى که براى غسل جنابت آب را در ظرفى مى ريزد و در هنگام غسل قطرات آب به داخل ظرف مى چکد، آيا موجب نجس شدن آب مى گردد؟ و آيا مانع از تمام کردن غسل با آن آب مى شود؟

ج:اگر آب از آن قسمت بدن که پاک است به داخل ظرف بچکد، پاک است و مانعى براى تمام کردن غسل با آن وجود ندارد.

 

س:آيا تطهير تنورى که با گِل آغشته به آب نجس ساخته شده است، امکان دارد؟

ج:ظاهر آن با شستن قابل تطهير است و طهارت ظاهر تنور که خمير به آن مى چسبد براى پختن نان کافى است.

 

س:با توجه به اين که بر اساس تحقيقات علمى ، وزن آب هاى فاضلاب ها در اثر اختلاط با مواد معدنى و آلودگى به ميکروب 10٪ بيشتر از وزن طبيعى آب است، اگر در اين گونه آب ها در تصفيه خانه ها تغييراتى به وجود آيد و به وسيله عمليات فيزيکى، شيميايى و بيولوژيکى، مواد معدنى آلوده و ميکروب ها را از آن جدا سازند. به طورى که بعد از تصفيه کامل از جهت فيزيکى (رنگ، بو، طعم) و از جهت شيميايى (مواد معدنى آلوده) و از جهت بهداشتى (ميکروب هاى مضر و تخم انگل ها) بمراتب بهداشتى تر و بهتر از آب هاى بسيارى از نهرها و درياها بويژه آب هايى که براى آبيارى استفاده مى نمايند، گردد. آيا اين آب ها که قبل از تصفيه نجس هستند، با اعمال مذکور پاک شده و حکم استحاله بر آن ها جارى مى گردد يا آن که پس از تصفيه هم محکوم به نجاست هستند؟

 ج:در فرض مذکور با مجرد جداسازى مواد معدنى آلوده و ميکروب ها و غير آن از آب هاى فاضلاب ها، استحاله تحقق پيدا نمى کند. مگر اين که عمل تصفيه با تبخير آب و تبديل دوباره بخار به آب، انجام شود.

 

منبع:استفتائات مقام معظم رهبری

 


ذکر تعجیل فرج رمز نجات بشر است      

                                                                     ما همه برآنیم که این ذکر جهانی بشوداحکام آب طهارت نجاستهمچنین به احکام, آب, طهارت, نجاست نیز برچسب خورده است